Idea Neuroformy

Pacjent jest centralną postacią w procesie neurorehabilitacji. To od jego nastawienia, zaangażowania i wytrwałości w dużej mierze zależą efekty. Z myślą o tym została stworzona Neuroforma – atrakcyjne narzędzie, które motywuje do pracy, prowadzi pacjenta i stymuluje jego współpracę z terapeutą.

Ćwiczenia Neuroformy mają charakter wielozadaniowy. Łączą aspekty ruchowe i poznawcze, naśladując specyfikę czynności dnia codziennego.

Neuroforma to cała rodzina narzędzi wspierających proces neurorehabilitacji. W jej skład wchodzą:

  • narzędzie przeznaczone dla ośrodków, w których terapeuci pracują z pacjentami;
  • narzędzie dedykowane pacjentom do samodzielnej pracy w domu;
  • narzędzie telerehabilitacyjne dla terapeutów, umożliwiające im ćwiczenie indywidualnie z pacjentami, zadawanie im ćwiczeń do samodzielnej pracy w domu i wgląd w ich rezultaty.

W myśl idealnego modelu pacjent ćwiczy z Neuroformą przy wsparciu terapeuty, który - tworząc za pomocą Neuroformy program rehabilitacyjny dostosowany do indywidualnych potrzeb pacjenta - przygotowuje dla niego zestaw ćwiczeń domowych. Pacjent pracuje indywidualnie w domu, pozostając w stałym internetowym kontakcie z terapeutą, z perspektywą systematycznych sesji terapeutycznych „na żywo”. Do tego celu dążymy.

Neuroforma, co prawda, nie zastępuje pracy specjalisty, ale w jego rękach wzbogaca i usprawnia proces rehabilitacji.

Technologie Titanis

Neuroforma tworzona jest przez firmę Titanis.

Titanis zajmuje się tworzeniem potrzebnych i użytecznych produktów stosowanych w rehabilitacji, terapii i edukacji poprzez łączenie rzetelnej wiedzy z intensywnie rozwijanymi nowoczesnymi technologiami komputerowymi.

Idea Neuroformy - Praktycy, Naukowcy, Ośrodki, Pacjenci

Neuroforma to efekt współpracy ludzi i instytucji, których połączyła idea tworzenia zaawansowanych merytorycznie i technologicznie narzędzi służących do neurorehabilitacji. Są wsród nich doświadczeni praktycy, naukowcy, wiodące ośrodki rehabilitacyjne oraz sami pacjenci.

Praktycy współtworzący Neuroformę

Neuroforma w dzisiejszym kształcie jest rzetelnym narzędziem, wspierającym rehabilitację neurologiczną, tworzonym przez specjalistów praktyków z unikalnym i wieloletnim doświadczeniem w pracy klinicznej. Nasz zespół to:

Olga Szymańska - psycholożka kliniczna, holistyczna rehabilitacja neurologiczna Olga Szymańska - psycholożka kliniczna z blisko 30-letnim doświadczeniem w zakresie neuropsychologii i rehabilitacji neuropsychologicznej; wieloletnia asystentka Kliniki Neurochirurgii WUM; wykładowczyni akademicka; zwolenniczka podejścia holistycznego w terapii i rehabilitacji neurologicznej; w chwilach wolnych miłośniczka gier logicznych, dobrego jedzenia i zagadek kryminalnych.

Magda Socha - fizjoterapeutka specjalizująca się w neurorehabilitacji Magdalena Socha - fizjoterapeutka specjalizująca się w neurorehabilitacji, wieloletnia asystentka Kliniki Neurochirurgii WUM; certyfikaty z zakresu PNF, terapii cranio-sacralnej, terapii tkanek miękkich, tapingu w neurologii; zwolenniczka podejścia holistycznego w terapii i rehabilitacji neurologicznej; była lekkoatletka i fizjoterapeutka reprezentacji Polski PZL i siatkówki kobiet; w chwilach wolnych archeolożka i podróżniczka ze słabością do klimatów śródziemnomorskich.

Sykwester Kareńko - specjalista terapii ręki w ośrodku rehabilitacyjnym Sylwester Kareńko - specjalista terapii ręki w Krajowym Ośrodku Mieszkalno-Rehabilitacyjnym dla Osób Chorych na Stwardnienie Rozsiane w Dąbku, na codzień pracujący z pacjentami zarówno indywidualnie, jak i grupowo; użytkownik i współtwórca Neuroformy od samych jej początków, po dzień dzisiejszy. Entuzjasta nowych, wartościowych rozwiązań, mogących zachęcić pacjentów do indywidualnej pracy w domu.

Naukowcy współtworzący Neuroformę

Od samego początku Neuroforma rozwijana jest we współpracy ze środowiskiem naukowym. Wierzymy w strategię "małych kroków" - od wersji pierwotnej, tworzonej na podstawie wiedzy praktyków i konsultacji naukowców, poprzez rozwój nowych, innowacyjnych metod terapeutycznych i diagnostycznych, aż po badania kliniczne.

Wspólnie z Zakładem Neurofizjologii Klinicznej Instytutu Psychiatrii i Neurologii, Instytutem Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej PAN, Wydziałem Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, a także innymi ośrodkami naukowymi w Polsce, pracujemy nad projektami naukowymi, mającymi weryfikować zasadność podstaw naukowych i skuteczność kliniczną programu. Współpracujemy z wybitnymi badaczami, których zaangażowanie stanowi gwarancję wysokiego poziomu i rzetelności Neuroformy.

IPIN - Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie       IMDiK - Polska Akademia Nauk Wydział Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego

 

Przeczytaj o wszystkich naszych projektach naukowych i partnerach.

Ośrodki referencyjne

Współpraca z wzorcowymi placówkami rehabilitacyjnymi daje nam przeświadczenie, że to, co robimy jest nie tylko nowatorskie, ale również potrzebne i twardo osadzone w realiach.

Ośrodek rehabilitacyjny dla pacjentów chorych na stwardnienie rozsiane Krajowy Ośrodek Mieszkalno - Rehabilitacyjny dla Osób Chorych na Stwardnienie Rozsiane w Dąbku jest jednym z największych w Polsce ośrodków specjalizujących się w rehabilitacji osób chorych na stwardnienie rozsiane. Tu Neuroforma używana jest od czasu pierwszych, jeszcze prototypowych wersji.

Centrum SM - Centrum rehabilitacji osób chorych na stwardnienie rozsiane Centrum Rehabilitacji dla Osób Chorych na Stwardnienie Rozsiane im. Jana Pawła II w Bornem Sulinowie jest także wiodącym w Polsce ośrodkiem dla osób chorych na stwardnienie rozsiane, który prowadzi również rehabilitację pacjentów z innymi zaburzeniami neurologicznymi. Tu nie tylko używana jest Neuroforma, ale również rozwijana jest koncepcja telerahabilitacji zgodnie z ideą stałej współpracy ośrodka z pacjentami przebywającymi w domu.

Pacjenci współtworzący Neuroformę

Docelowym użytkownikiem Neuroformy - zarówno w wersji do ćwiczeń w warunkach domowych, jak i w wersji dla terapeuty - jest sam pacjent. Stąd naturalny, aktywny udział pacjentów w tworzeniu programu. To dzięki ich uwagom zyskujemy cenne informacje i wskazówki, które pomagają nam tworzyć program przyjazny użytkownikom, dopasowany do ich potrzeb i możliwości.

Dzięki wsparciu Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego, Polskiego Stowarzyszenia Choroby Huntingtona, Stowarzyszenia Rodzin z Ataksją Rdzeniowo-Móżdżkową Ataksja, a także innych instytucji pozarządowych mamy możliwość docierania do szerokiej grupy pacjentów, którzy już od najwcześniejszych etapów rozwoju Neuroformy testują i opiniują nasze rozwiązania.

PTSR - Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego Polskie Stowarzyszenie Choroby Huntingtona Stowarzyszenie Rodzin z Ataksją Rdzeniowo-Móżdżkową ATAKSJA