Referencje pacjentów
Pani Gabriela
Dziękuję za Neuroformę. Ćwiczę już od miesiąca i nie jest źle. A to znaczy, że jest na tyle dobrze, że napawa mnie to pewnym optymizmem. Pewne światełko w tunelu. Bardzo już tego potrzebowałam. Mam zamiar solidnie ćwiczyć i mam nadzieję, że nie będzie ze mną gorzej. Dlatego jeszcze raz dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego programu.
Pani Barbara
Dla mnie dzień bez Neuroformy to dzień stracony. Ćwiczenia są bardzo atrakcyjne, a w ich trakcie widzę, jak wzmacniają się mięśnie moich rąk. Już po miesiącu ćwiczeń zauważyłam duże zmiany. I właśnie to motywuje mnie do codziennych ćwiczeń. Po sesji ok. 80 min jestem bardzo zmęczona fizycznie, ale bardzo przyjemnie. Gdy zmęczę się w trakcie ćwiczeń, to tak sobie ustawiłam sesje - dodałam ćwiczenia oddechowe po wyczerpujących fizycznych. Na koniec zostawiam sobie same przyjemności, tj. bierki, liczby, kulki itd. Możliwość ćwiczenia w domu jest dla mnie bardzo ważna. Neuroforma prowadzi przez sesje ustawione przeze mnie. Znam moje możliwości i sama decyduję o ilości powtórzeń i poziomie ćwiczeń. Neuroforma umożliwia sprawdzenie osiągniętych wyników po sesji i to również motywuje mnie do regularnych ćwiczeń. Dziękuję Neuroformie za taki właśnie program.
Pan Roman
Ćwiczenia w Neuroformie uważam za zgodne z moimi możliwościami, są dobrze dopasowane, chętnie ćwiczę. Najważniejszym czynnikiem jest dla mnie to, że mogę ćwiczyć w domu. Program nie wymaga jakiegoś super specjalistycznego sprzętu, dobrze działa i jestem w pełni zadowolony. Nawet jeśli jakiegoś ćwiczenia nie jestem w stanie wykonać, zostaje ono dopasowane. Pragnę też nadmienić, iż kontakt z twórcami oraz członkami całego zespołu Neuroformy uważam za idealny i profesjonalny. Oby więcej takich programów i wsparć dla osób, które mają problemy ruchowe i nie tylko.
Pani Teresa
Program Neuroforma to wspaniałe uzupełnienie rehabilitacji. Łatwa obsługa praktycznie znosi bariery, na które mógłby natknąć się użytkownik - niemal wszystko, co trzeba zrobić, to uruchomić komputer, a później sam program. Z takim zakresem czynności poradzi sobie niemal każdy, co jest ważne o tyle, że wyzwanie mają stanowić ćwiczenia z programem, a nie jego obsługa. Posiadając takiego automatycznego trenera, o wiele łatwiej o motywację - program ocenia nas za faktyczne postępy i osiągnięcia i premiuje nas, ciągle podnosząc poziom trudności. Robi to jednak inteligentnie, a więc nie zniechęcam się, ponieważ wiem, że odpowiednio dobrane ćwiczenia i ich intensywność skutecznie przyspieszają mój powrót do sprawności. W czasie kilkunastu tygodni ćwiczeń z Neuroformą moja sprawność podniosła się znacząco i zauważalnie - chyba trudniej o lepszą rekomendację!
Pani Danuta
Wreszcie powstał program ułatwiający rehabilitację w domu. Neuroforma to świetny innowacyjny program do rehabilitacji zarówno dla osób niepełnosprawnych, po urazach, potrzebujących usprawnienia, a także dla znudzonych tradycyjnymi ćwiczeniami. Każdy może wybrać własny, odpowiadający mu zestaw ćwiczeń i modyfikować go w dowolnym momencie. Ćwiczę wtedy, kiedy mi pasuje, mogę przerwać ćwiczenia, gdy coś lub ktoś mi akurat przeszkodzi i dokończyć, gdy już jestem wolna. Nigdy nie byłam systematyczna w ćwiczeniach. Neuroformy nie da się oszukać. Przy każdym włączeniu informuje mnie, kiedy ostatnio ćwiczyłam, a po zakończeniu - jak długo ćwiczyłam i z jakim efektem. Nie ma mowy o nudzie, bo jeżeli bardzo dobrze wykonuję dane ćwiczenie, to wzrasta jego stopień trudności. Ćwiczę i bawię się równocześnie. bo ćwiczenia przypominają gry komputerowe, w których tracisz życia lub przechodzisz na wyższy poziom. Po każdym ćwiczeniu program informuje mnie, na jakim poziomie jestem i o stopniu poprawności wykonania ćwiczenia. Zawsze można liczyć na pomoc Konsultantów, którzy natychmiast reagują na każdego maila lub telefon.
Pan Tomasz
W mojej opinii Neuroforma to system motywacji, który zachęca do ćwiczeń oraz systematyczności. Ćwiczenia posiadają stopnie trudności, pozwalające na dostosowanie ich do formy osoby ćwiczącej. W Neuroformie można znaleźć różne typy wyzwań, które pozwalają na ćwiczenie specyficznych partii ciała/obszarów mózgu. Ćwiczenia posiadają czytelny i klarowny samouczek, który pozwala na skoncentrowanie się na zadaniu. Możliwość ćwiczenia w domu to rewolucja w temacie rehabilitacji - pozwala na pracę z Neurofomą praktycznie na każdym komputerze. Dodatkowe zalety to estetyczna oprawa graficzna oraz muzyka pozwalająca się zrelaksować.
Pani Danuta
Ćwiczenia w Neuroformie dla osób chcących ćwiczyć samodzielnie w domu, aby wspomóc rehabilitację, są przygotowane w atrakcyjnej i ciekawej formie, dzięki czemu zachęcają do wykonywania regularnych ćwiczeń. Możliwość samodzielnego dostosowania rodzaju ćwiczeń oraz ilości powtórzeń również zachęca do ćwiczeń z Neuroformą. Odczuwalna poprawa sprawności zwiększa motywację do regularnych ćwiczeń. Neuroforma jest wsparciem rehabilitacji w domu, co jest bardzo istotne dla mnie, ponieważ w stwardnieniu rozsianym każda aktywność jest bardzo ważna, aby jak najdłużej zachować sprawność ruchową i intelektualną. Chodzi o jak najdłuższe zachowanie samodzielności, niezależności od innych osób i możliwość jak najdłużej pracy zawodowej. Jak dotąd udaje mi się to i mam nadzieję, że ćwicząc z Neuroformą uda mi się to jak najdłużej. Oby zespół Neuroformy w dalszym ciągu tak dobrze dbał o swoich podopiecznych jak do tej pory i nie zabrakło mu motywacji do dalszej pracy.
Pani Agnieszka
Zamówiłam program Neuroforma dla swojej mamy, która choruje na stwardnienie rozsiane. Nigdy wcześniej nie korzystała z żadnego programu komputerowego, dlatego byłam zadowolona z próbnej wersji. Okazało się, że moja mama świetnie sobie radzi z programem, ćwiczy chętnie i pewnie dlatego systematycznie. Uruchamia program samodzielnie, choć nigdy wcześniej nie miała styczności z komputerem. Ćwiczenia dostosowane do stopnia niepełnosprawności sprawiają zadowolenie z wykonywania oraz poprawę sprawności na lepszą. Mama chętnie opowiada o poprawie, którą liczbowo i opisowo program prezentuje w postaci wykresów. Szata graficzna jest przejrzysta, czytelna i bardzo łatwa w obsłudze, a jednocześnie jest bardzo dużo możliwości własnego dopasowania. Od czterech miesięcy korzystamy z programu Neuroforma. Mama jest zadowolona z ćwiczeń, a ja z poprawy stanu jej zdrowia fizycznego jak i psychicznego. Program Neuroforma jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które wymagają rehabilitacji, a jednocześnie mają problem z dotarciem do odpowiednich jednostek rehabilitacyjnych.
Pani Monika
Jestem bardzo zadowolona z ćwiczeń z Neuroformą i z tego, że mogę je wykonywać w domu. Ćwiczenia są ciekawe, atrakcyjne, pomagają w koncentracji i motywują do regularnego ich wykonywania. Podoba mi się to, że ćwiczenia są coraz trudniejsze. Przejście kolejnych etapów daje mi wiele satysfakcji.
Pani Barbara
Z Neuroformy na stałe korzystam od czterech miesięcy. Po raz pierwszy spotkałam się z tą formą rehabilitacji na turnusie w ośrodku, gdzie rehabilitant wprowadził mnie w podstawowy zakres obsługi tego programu. Było to początkowo trudne, ale przy jego wsparciu chciałam ćwiczyć jak najwięcej, a później mieć już jako swoją własność w domu. Obecnie mając już ten program ćwiczę codziennie, a sprawia mi to wielką przyjemność. Mimo zmęczenia, jakie odczuwam mam wielką satysfakcję, kiedy czuję, że moje górna część ciała jest w znacznie lepszej formie. Każde ćwiczenie daje mi maksymalną ilość punktów, co jeszcze bardziej mobilizuje mnie do pracy i budowania sprawności, a wtedy efekt jest coraz lepszy. Obecnie nie ma dnia, w którym nie korzystałabym z Neuroformy. Traktuję to jako swój obowiązek. Jestem bardzo zadowolona z rehabilitacji, jaką daje mi Neuroforma, jak najbardziej polecam wszystkim, którzy mają podobne problemy, bo tu właśnie jest bardzo duża szansa na poprawę swego stanu zdrowia. Polecam, naprawdę warto!
Pan Radosław
Ćwiczenia w Neuroformie są proste, zrozumiałe, a jednocześnie atrakcyjne. Zachęcają mnie do dalszych ćwiczeń. Lubię ćwiczyć z Neuroformą. Z przyjemnością znajduję czas na ćwiczenia w ciągu dnia. Neuroforma zwiększa u mnie motywację do ćwiczeń. Po niecałych trzech miesiącach widzę już pierwsze efekty, co jeszcze bardziej mnie motywuje. Dodatkowo, program przypomina mi codziennie o ćwiczeniach. Możliwość ćwiczenia w domu jest dla mnie bardzo ważna. Lubię ciszę i spokój. Pozwala mi na zaoszczędzenie czasu i pozwala ćwiczyć w każdej porze dnia. Ćwiczenia są dopasowane do moich potrzeb. W moim przypadku pozwalają mi na ćwiczenie koordynacji wzoroko-ruchowej, koncentracji i pamięci. Neuroforma prowadzi przez kolejne sesje, a polecenia wydawane przez program są proste i ułatwiają przejście przez kolejne ćwiczenia.
Pani Zofia
Muszę stwierdzić, że ukazujące się na ekranie monitora przypomnienia o ćwiczeniach są bardzo motywujące do codziennego ćwiczenia i zachęcają, kiedy brakuje mi motywacji. Ćwiczenia są samą przyjemnością i są zróżnicowane.
Pani Małgorzata
Jestem chora na stwardnienie rozsiane, mam problemy z koordynacją wzrokowo-ruchową, równowagą, czasami z mówieniem i różne przykurcze i drętwienia. Ćwiczę z Neuroformą około pół roku. Program znalazłam przypadkowo w Internecie. Zaciekawił mnie, bo stworzył możliwość regularnej rehabilitacji domowej i to o dowolnie wybranej porze dnia. No i przypomina o sobie, co jest ważne (bez tego łatwo jest zapomnieć). Zachęca w ten sposób do regularności. Nie daje się łatwo zbyć. Ćwiczenia są ciekawe, niektóre są do siebie podobne (np. boks i maszyna), niektóre są bardziej oryginalne (bierki). Ważny jest tor, motyl, ścieżki i piłka nożna. Ciekawe i bardzo według mnie ważne są ćwiczenia związane z umiejętnościami intelektualnymi i ich kształceniem (liczby, działania i sylaby), a także - kulki. Ćwiczenia manualne i oddechowe są dobre i istotne. Neuroformę łatwo zainstalować i reinstalować (co ważne, kiedy pada komputer). Jak każdy program miewa swoje błędy, ale chcę podkreślić, że bardzo ważne jest to, iż kontakt z twórcami jest łatwy i że są otwarci na uwagi. Nie irytują się, nie obrażają, dziękują i poprawiają. Serdecznie pozdrawiam wszystkich aktualnych i potencjalnych użytkowników i zachęcam do korzystania. Warto!
Pani Stanisława
Z Neuroformą ćwiczę już ponad pół roku. Bardzo podoba mi się różnorodność ćwiczeń i to, że zadania nie skupiają się tylko na stronie umysłowej, ale także fizycznej. Niektóre ćwiczenia wyglądają jak dobra zabawa, a satysfakcja ze zdobywania coraz wyższych poziomów zachęca do częstszego uruchamiania programu. Podoba mi się, że sama ustalam czas, kiedy ćwiczę i czas, jaki spędzam z programem. W Neuroformie cenię to, że w każdej chwili mogę przerwać i odpocząć i po chwili wznowić program na przerwanym ćwiczeniu. Polecam Neuroformę każdemu, kto chce w ciekawy sposób usprawnić swój umysł i koordynację ruchową.
Referencje naukowców
dr n. med. Piotr Pietras
II Wydział Lekarski Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
Twórcę Neuroformy Mateusza Kruszyńskiego poznałem na kongresie poświęconym rehabilitacji. Plany badawcze związane z oceną efektów stosowania programu rozpoczęliśmy od programu Unii Europejskiej "Staż sukcesem naukowca". Zapoznanie się z edytorem ćwiczeń programu pozwoliło mi na ocenę, iż aplikacja Neuroforma stanowi wartościowe uzupełnienie klasycznego modelu rehabilitacji osób chorych. Łatwość jej stosowania, możliwość pracy na klasycznym komputerze PC, możliwości tworzenia i oceny programów rehabilitacji z jednoczesnym zapewnieniem choremu ćwiczącemu informacji zwrotnej o poprawności wykonywanych ćwiczeń umożliwiają skuteczne uzupełnienie standardowego programu rehabilitacji.
dr Dorota Kobylińska
Wydział Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego
Firmę Titanis miałam okazję poznać podczas realizacji stażu w ramach programu "Staż sukcesem naukowca" (grudzień 2013 - maj 2014). Mogłam się wtedy przekonać, iż Titanis to zespół niezwykle kreatywnych, utalentowanych, młodych i zmotywowanych ludzi, którzy osiągnęli już wiele sukcesów na rynku i wciąż się rozwijają. Moją uwagę przyciągnęło szczególnie to, że firma współpracuje z licznymi ośrodkami badawczymi i naukowymi w Polsce. Realizowany przeze mnie staż w taką współpracę się wpisywał, gdyż miał na celu testowanie efektywności różnych wersji programu Neuroforma i sprawdzenie, jakie elementy programu sprzyjają podnoszeniu satysfakcji użytkowników (nadal kontynuujemy współpracę w tym zakresie). Niewiele znam organizacji "pozanaukowych", które tak chętnie jak Titanis korzystałyby z najnowszych osiągnięć nauki i starały się aplikować wyniki badań (np. z zakresu obrazowania mózgu, interakcji komputer-mózg itd.) do rozwijania swych produktów. Z pewnością takie działania zwiększają wiarygodność oraz skuteczność rozwiązań oferowanych przez Titanis. Kolejnym atutem firmy jest doświadczenie w pozyskiwaniu funduszy na rozwój oraz grantów na badania. Jako organizacja dość młoda ma na swoim koncie wiele projektów oraz wygranych konkursów o fundusze, dzięki którym realizuje ambitne projekty naukowe i wprowadza na rynek innowacyjne produkty. To świadczy o dużym potencjale firmy. Warta podkreślenia jest także atmosfera panująca w biurze: pracownicy firmy znają się i lubią, pozostają sobą, ze swoimi zainteresowaniami i pasjami, realizując cele biznesowe. Taka postawa z pewnością owocuje wysoką motywacją do pracy. Osobiście jestem pełna podziwu dla firmy, jej pracowników i osiągnięć.
dr n. biol. Zbigniew Wroński
Krajowy Konsultant w dziedzinie fizjoterapii
Neuroforma została nagrodzona tytułem "Innnowacyjny Polski Produkt", przyznanym przez Krajowego Konsultanta w dziedzinie fizjoterapii, dra n. biol. Zbigniewa Wrońskiego. Nagroda została wręczona przedstawicielowi firmy Titanis Sp. z o.o. w dniu 18.09.2015 r. w Łodzi. Stanowi ona potwierdzenie, że Neuforoma, jako nowoczesny komputerowy program, który łączy ćwiczenia ruchowe i poznawcze, należy do czołowych innowacyjnych produktów w dziedzinie fizjoterapii w Polsce.
Referencje ośrodków rehabilitacyjnych
Oddział Rehabilitacji Neurologicznej
Centralny Szpital Kliniczny MSW w Warszawie
Po możliwości przetestowania programu Neuroforma jesteśmy miło zaskoczeni jego prostą formą obsługi dla użytkownika, a zarazem bardzo bogatą ofertą ćwiczeń z zakresu orientacji przestrzennej, koordynacji wzrokowo-ruchowej oraz torowania proprioceptywnego. Uwzględniono również pacjentów z zaburzeniami pamięci krótkotrwałej oraz zespołem zaniedbywania jednostronnego. Program jest dobry pod względem możliwości korzystania przez pacjenta w warunkach domowych, ułatwiona obsługa poprzez bardzo przejrzyste i zrozumiałe - intuicyjne menu nie przysparza problemów w obsłudze. Wymagane oprzyrządowanie to komputer osobistyz wbudowaną lub przenośną kamerką internetową, umożliwiającą szybkie korygowanie wykonania poszczególnych ćwiczeń. Każde z nich poprzedzone jest filmem instruktażowym z komentarzem ułatwiającym prawidłowe przygotowanie się do ćwiczenia. Zadaniem pacjenta jest wykonanie ruchów łapania, przesuwania, przytrzymywania lub omijania pojawiających się na ekranie obiektów. Wirtualna wizualizacja pozwala na dokładne odwzorowanie i zwiększa poziom świadomości wykonanego ruchu. Co przekłada się na wielopoziomowy rozwój i kompensacje oraz rewalidację deficytów pacjentów. Ze względu na wbudowane moduły śledzenia ruchu, kontrola jego parametrów uwzględnia intensywność, zakres, precyzję i koordynację. Dodatni efekt motywacyjny osiąga się poprzez mechanizmy rywalizacji i nagrody. Dodatkowym atutem jest możliwość ustawienia w pamięci zestawów ćwiczeń, np. najbardziej lubianych przez pacjenta lub właśnie tych, które są najbardziej pożądane. Dane z sesji ćwiczeniowej są automatycznie zapisywane i analizowane, a następnie prezentowane w postaci krótko- i długookresowych podsumowań. Program codziennie przypomina pacjentowi o sesji ćwiczeniowej, co pomaga zachować systematyczność rehabilitacji. W oddziale Rehabilitacji Neurologicznej pracę z systemem Neuroforma zaproponowano około 30 pacjentom. W opinii tych osób ocena programu była bardzo wysoka, pacjenci chętnie uczestniczyli w zajęciach. W pełni wyrażamy pozytywną opinię dla programu Neuroforma.
Dom Opieki Jarcewo
Zakład Opiekuńczo-Leczniczy
Program Neuroforma jest nieocenionym dodatkiem do rehabilitacji ruchowej pacjentów po przebytym udarze mózgu oraz pacjentów z zaburzeniami funkcji poznawczych. Atrakcyjność podnosi zróżnicowanie ćwiczeń oraz możliwość wyboru zadań z danej kategorii, pozwalających usprawniać jednocześnie funkcje poznawcze i koordynację wzrokowo-ruchową. Pacjenci chętnie uczestniczą w ćwiczeniach, starają się pobić własne wyniki z poprzednich sesji ćwiczeniowych i rywalizują też między sobą. Zauważa się znaczną poprawę funkcji poznawczych po terapii z Neuroformą. Neuroforma jest skutecznym narzędziem w terapii pacjentów z uszkodzeniami OUN. Program daje możliwość dobierania poziomów trudności oraz wymaganego zakresu ruchu, dzięki czemu można pracować z pacjentami nawet o niewielkich możliwościach ruchowych. Stałe monitorowanie postępów i bieżące modyfikacje ćwiczeń pozwalają na dostosowywanie zadań do aktualnej zdolności ruchowej i poznawczej pacjenta oraz rozwój i monitorowanie osiągniętych efektów. Neuroforma jest bardzo pozytywnie odbierana i stała się stałym elementem w terapii naszych podopiecznych. Niekiedy ociera się o elementy rywalizacji między pacjentami. Zaletą jest fakt, że pacjent sam może ćwiczyć w domu, korzystając z wersji domowej Neuroformy. Program jak najbardziej godny polecenia, jako przyjemne wsparcie rehabilitacji ruchowej i poznawczej. W przystępny sposób pacjent odzyskuje utracone funkcje, a uzyskane efekty cieszą i motywują do dalszego działania. Jesteśmy zadowoleni z pracy z oprogramowaniem, a kolejne jego modyfikacje ułatwiają nam codzienną pracę z pacjentem.
Pulsantis
Poradnia Specjalistyczno-Rehabilitacyjna
Pragniemy serdecznie podziękować za możliwość korzystania z programu NEUROFORMA wspierającego rehabilitację naszych pacjentów. Pracownicy placówki w okresie letnim testowali w pracy z pacjentami urządzenie komputerowe NEUROFORMA. Opinia placówki na temat przeprowadzania rehabilitacji z wykorzystaniem testowanego urządzenia jest pozytyna. Terapeuci pracujący z urządzeniem wskazują na szerokie możliwości wykorzystania programu NEUROFORMA w pracy z pacjentami z chorobami neurologicznymi lub po incydencie neurologicznym. Wskazuje na to po pierwsze forma siedząca, która nie wymaga zbyt dużego zaangażowania całego ciała, natomiast kładzie nacisk na precyzyjne wykonywanie ruchów, na maksymalne skupienie nad wykonywanym zadaniem. Poszczególne programy pozwalają na dostosowanie odpowiedniego stopnia trudności indywidualnie dla każdego pacjenta. Rehabilitacja z wykorzystaniem NEUROFORMY znajduje doskonałe zastosowanie w leczeniu pacjentów z SM, chorobą Parkinsona oraz po innych uszkodzeniach układu nerwowego. Programy są nastawione na udoskonalanie sprawności manualnej, wykonywanie precyzyjnych ruchów oraz trening czynności poznawczych. Proces rehabilitacji dla danego pacjenta powinien być intensywny i trwać aż do odzyskania możliwych do przywrócenia funkcji, dlatego uważamy, że jest to doskonałe uzupełnienie chociażby terapii zajęciowej w placówkach stricte zajmujących się pacjentami neurologicznymi.
Zabajka 2
Ośrodek Rehabilitacji Dzieci
Program Neuroforma wykorzystujemy w rehabilitacji neurologicznej naszych pacjentów od ponad roku. Uważam, że jest to doskonałe uzupełnienie standardowego procesu terapeutycznego, rozwijające sprawność ruchową, koordynację oraz stymulujące procesy poznawcze. Dzięki różnorodności ćwiczeń, możliwości zmieniania ich parametrów i projektowania zadań, program ten wdrożyliśmy dotychczas do rehabilitacji ok. 60 pacjentów w różnym wieku i z różnymi jednostkami chorobowymi, np: mózgowe porażenie dziecięce, stany powypadkowe, poudarowe, choroby genetyczne itp. Komputerowe aplikacje są bardzo pozytywnie odbierane przez naszych najmłodszych pacjentów, motywują je do ćwiczeń i sprawiają, że usprawnianie staje się zabawą, a tym samym są bardziej efektywne. Dodatkowym atutem Neuroformy jest możliwość rejestrowania wyników i prowadzenia statystyk. Dzięki tej funkcji można obserwować postępy terapeutyczne, dobierać najkorzystniejsze parametry ćwiczeń i dostosowywać je do możliwości chorego. Podsumowując, stwierdzam, że wdrożenie programu Neuroforma do naszego pakietu wieloprofilowej rehabilitacji znacznie uatrakcyjniło ofertę ośrodka, przyczyniło się do poprawy stanu psycho-ruchowego wielu pacjentów, a współpraca z firmą Titanis Sp. z o.o. jest godna polecenia.
TRATWA
Ośrodek Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży w Steklinku
Nazywam się Anna Cebryk i jestem magistrem fizjoterapii. Od paru turnusów mam przyjemność pracować z dziećmi na nowoczesnym systemie wspomagania rehabilitacji Neuroforma. W tym czasie miałam okazję pracować (codziennie, bądź co drugi dzień) z kilkunastoma dziećmi w różnym wieku i z różnymi schorzeniami Chciałabym się podzielić z Państwem moimi spostrzeżeniami. Ćwiczenia z Neuroformą nie tylko poprawiają siłę i wytrzymałość mięśni, czy zakres ruchomości w stawach kończyny górnej i tułowia. Podczas swojej pracy zaobserwowałam również postępy w innych aspektach ruchu takich jak: 1) Płynność ruchów: Większości dzieci przyjeżdżających do Ośrodka "TRATWA" szczególną trudność sprawiają ćwiczenia kształtujące płynność ruchów - prowadzenie obiektów. Po dwóch tygodniach codziennego ćwiczenia systemem Neuroforma mogłam zauważyć ogromne postępy chłopca z mpd, który w pierwszym tygodniu nie mógł sobie poradzić z poziomem 1 (na 15 możliwych) w ćwiczeniu na płynność ruchów ("ścieżki"), a pod koniec turnusu bez problemu dochodził do poziomu 4. W tym ćwiczeniu musiał on nie tylko dostosować tempo ruchu do tempa poruszających się kul, ale również musiał je prowadzić odpowiednim torem - wymaga to dużej kontroli własnego ciała. 2) Precyzja ruchów: Aby złapać dany cel pacjent musi swoją ręką tak kierować, aby nie dotknąć "złych" obiektów, co stanowi wyzwanie szczególnie dla pacjentów z dużą spastyką, którzy ćwiczą "całym sobą". Dla tych pacjentów precyzyjne kierowanie swoją ręką wymaga ogromnego skupienia. Już po tygodniu ćwiczeń ("orzechy") zauważyłam, jak chłopiec z dużą spastycznością jedną ręką omijał błędne obiekty, aby złapać cel, jednocześnie kontrolując drugą rękę, aby się nie napięła i nie dotknęła nieodpowiedniego "przedmiotu". Ten sam pacjent potrafił w trakcie ćwiczeń zrelaksować się, aby zdobyć punkty nisko położone - jest to ogromy wysiłek.3) Koordynacja wzrokowo-ruchowa. Dobra koordynacja wzrokowo-ruchowa jest elementem potrzebnym w niemal każdym ćwiczeniu Neuroformy. Widząc poszczególne obiekty dziecko musi dostosować swój ruch do ciągle zmieniających się warunków na ekranie. Po dwóch tygodniach ćwiczeń dziewczynka z niedowładem połowicznym, tak potrafiła prowadzić swoją mniej sprawną rękę, że w ćwiczeniu "motyl" (gdzie obiekt poruszał się w sposób chaotyczny) przechodziła do poziomu 4 (choć początkowo uzyskiwała niskie wyniki nawet na poziomie 1). Neuroforma nie tylko służy do rozwijania wyżej wymienionych funkcji ruchowych, ale także można ją wykorzystywać do rozwijania funkcji poznawczych, tj. spostrzeganie, koncentracja uwagi czy pamięć. Dziewczynka z mpd po niecałym tygodniu ćwiczenia na koncentrację uwagi ("kulki") potrafiła przejść z poziomu 4 do 6 bez najmniejszego problemu. W trakcie ćwiczenia otrzymywała różne, mylące sygnały - a ona musiała skupiać się na konkretnym zadaniu. Neuroforma pozwala na bieżąco i dokładnie kontrolować postępy danego pacjenta i dla samych dzieci stanowi to ogromną radość, gdy po wielu próbach przechodzą na wyższy poziom. W trakcie zajęć wszystkie dzieci są bardzo skupione i zainteresowane poszczególnymi zadaniami. System Neuroforma stanowi bardzo dobre uzupełnienie rehabilitacji w Ośrodku "TRATWA", motywuje dzieci do ćwiczeń i pomaga uzyskać jak najbardziej kompleksowe efekty usprawniania.
Referencje stowarzyszeń
Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego
Rada Główna Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego z wielkim zainteresowaniem i nadzieją przygląda się pracom informatyków zespołu Titanis, którzy przygotowują program komputerowy wspomagający rehabilitację osób chorych na stwardnienie rozsiane. Z przyjemnością Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego udziela patronatu dla tego przedsięwzięcia. Jednocześnie wyrażamy zgodę na posługiwanie się przez zespół Titanis logiem PTSR wraz z informacją o udzielonym patronacie w miejscach promujących projekt (np. strona www.titanis.pl, prezentacje etc.). Ze swojej strony Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego w ramach udzielonego partonatu zobowiązuje się współpracować z zespołem w zakresie informowania o programie poprzez strony internetowe PTSR. Jesteśmy też gotowi do partnerstwa z zespołem Titanis w przypadku tworzenia projektów oraz ubiegania się o dotacje, które pozwolą na szybszą finalizację prac i udostępnienie programu osobom chorującym na stwardnienie rozsiane.